Makine Parkuru

Ofset Baskı

Ofset baskı, kâğıt yüzeyine görüntü baskısı yapmak için kullanılan bir baskı tekniğidir. Kartvizitten dev reklam panosu broşürlerine kadar belirli gramajdaki ve boyuttaki birçok kâğıda veya benzeri materyale uygulanabilir. Günümüzde çok yaygın olan bir baskı tekniğidir. Gazeteler gibi aynı anda çok sayıda baskı gerektiren baskı sistemlerinde tercih edilen bir yöntemdir. İş dünyasında ve günlük hayatımızda her an karşılaşabileceğimiz binlerce materyalde ofset baskı uygulamalarını görebiliriz. Diğer baskı tekniklerinden farklı olarak basılacak yüzey ile basılmayacak yüzey eşit yükseklikte olduğu için “düz baskı” veya “endirekt baskı” olarak da adlandırılır. İngilizcesi “offset”tir ve Türkçeye bu kelimeden esinlenerek “ofset baskı” olarak geçmiştir.

Özellikleri Nelerdir?
Günümüzde gazetelerden kitaplara, dergilerden broşürlere, kartvizitlerden faturalara ve karton ambalajlara kadar sayısız baskı uygulamasında kullanılan bir tekniktir. Aynı anda çok sayıda baskı gerçekleşebilir. Fabrikasyon veya elle hazırlanan kalıplar kullanılabilir. Fabrikasyon kalıplar, elle hazırlananlara göre daha maliyetli ancak kalitelidir. Dolayısıyla fabrikasyon kalıplarda baskı daha kaliteli olur. Ofset baskı cihazlarındaki farklı renk parçaları, aynı anda çok farklı renkleri basmaya olanak sağlar. Siyah, mavi, kırmızı ve sarı renk veren birimler sayesinde baskı sırasında istenen renkler tonlanabilir. Baskı işleminin uygulandığı ve kauçuk bir tabakası bulunan merdaneye ‘blanket’ adı verilir. Kalıp hazırlanırken “bilgisayardan kâğıda pozlandırma” adı verilen Computer To Plate (CTP) tekniği kullanılır. Bu teknikte bilgisayar ortamında hazırlanan görüntü veya resim, direkt olarak kalıplara aktarılabilir. CTP tekniği sayesinde çok kısa sürede çok az hata payı ile kalıplar hazırlanabilir.

Düşük maliyetle çok miktarda baskı kısa sürede yapılabilir. Bu sebeple bütün dünyada en çok tercih edilen baskı tekniğidir. Basılacak her renk için farklı bir birim olduğu için tek seferde çok farklı renkler basılabilir. Maliyet – fayda oranı fazladır, yüksek kalitede renk seçenekleri sunar, hızlı baskı olanağı sağlar. Matbaa ve baskı tesislerinde kullanılan geniş hacimli en uygun baskı tekniğidir. Kabartma ve damgalama gibi farklı baskı uygulamalarına olanak sağlar. Hemen hemen her sektörün baskı ihtiyacını karşılayabilecek esnekliktedir. Düşük, orta ve yüksek hacimli baskılarda uygulanabilir.

Dijital Baskı

Bilgisayar ortamında hazırlanan tasarımların kullanım amacına göre farklılık gösteren çeşitli materyaller üzerine basılması tekniğidir. Diğer baskı yöntemlerine göre çok daha hızlı, pratik ve esnektir.

Ofsete kıyasla daha hızlı baskı sürecine girme ve ofsette kullanılan metal parça veya kalıpların olmaması sebebiyle tercih edilmektedir. Dijital baskıda gün geçtikçe düşen maliyetler, bu sistemin yaygın kullanımını ve tercih edilmesini sağlamıştır.

Kullanım açısından genellikle küçük boyutlu işler için başvurulmaktadır. Ofset baskıya göre daha maliyetli fakat çok daha hızlı bir yöntemdir. Ofset baskının maliyet açısından daha düşük olmasının sebebi aynı anda 1 milyona yakın adet baskının yapılabiliyor olmasıdır.

Zamanla gelişen farklı ticari faaliyetler ve kişisel ihtiyaçlar ile bu teknik kendine oldukça geniş bir uygulama alanı bulmuştur.

Magnet, broşür, poster, bayrak gibi firmalara yönelik ve kare kart fotoğraf baskısı, kartvizit gibi kişisel ihtiyaçlara yönelik ürünler dijital baskı tekniği ile oluşturulmaktadır.

Tercih edilme sebeplerinden bazıları şunlardır;

Zaman kazanma:
Çok kısa sürede bir reklam çalışması başlatabilirsiniz.

Maliyet düşüklüğü:
Geri dönüşü yüksek ve etkisi büyük reklamları uygun maliyetler karşılığında yapabilirsiniz.

İhtiyaç kadar basım yapma şansı:
Stok yapmaya gerek duymadan, istenilen miktarda basım yapılabilir.

Makinelerimiz